Adcom A350
- 3.5 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen display
- 3 MP Rear
- 1 GHz
- 256MB RAM, 1500 mAh Battery
Last Available Price of Adcom A350 is 2050. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Adcom A350 in India today is Rs. 2,050.00, updated on 10th May 2026
Adcom A350 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Screen Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 165 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 512MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 116.3 x 60.7 x 12 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Adcom |
| Chipset | MediaTek |
| Processor | 1 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| USB Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth, FM, 2G |
Recent Comparisions
Adcom A350 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Adcom A350
News Related to Adcom
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











