Adcom A-Note
61 views
3,590 Best price
- 5.5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 8 MP Rear
- 3 MP Front
- Quad core, 1.5 GHz
- 1GB RAM, 2500 mAh Battery
List your store
Adcom A-Note Price in India
The lowest price of Adcom A-Note smartphone is 3,590 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Price of Adcom A-Note in India today is Rs. 3,590.00, updated on 26th April 2026
Adcom A-Note Pros & Cons
Pros
- 5.5-inch IPS LCD multi touch display
- Powerful configuration
- Good battery
- Light weight
- Android v4.4 KitKat OS
Cons
- No Cons
Adcom A-Note full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels |
| Pixel Density | 200 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 140 grams |
| Dimensions | 134.3 x 67.1 x 9.3 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Stand By Time | Up to 420 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 10 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Adcom |
| Chipset | MediaTek |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz |
| RAM | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Spec Score
71/100
Above Average
Group: 3,000 to 4,000 RAM Average
STORAGE Average
BATTERY Above Average
Display Size Above Average
Display PPI Below Average
WEIGHT Below Average
Rear Camera Above Average
Front Camera Above Average
Spec Score Above Average
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Adcom A-Note Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Recent Comparisions
Adcom A-Note Questions & Answers
People also viewed
Comments on Adcom A-Note
News Related to Adcom
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide












