Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop
Laptop is powered by Intel Core i7-8550U (8th Gen) processor and it comes with 16 GB of RAM.
View SpecsNexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop Price in India
Last Available Price of Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop (Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 10) is 99990. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop (Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 10). According to the Historic Price Trends:
Price of Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop in India today is Rs. 99,990.00, updated on 29th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | Full HD LED IPS Display |
| Camera | HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Frequency | 2400 Mhz |
| Memory Slots | 1 |
| Expandable | 32 GB |
| Storage | |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| Audio & Sound | |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Stereo top firing speakers |
| Sound Properties | Dolby Audio Premium |
| Input | |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Processor | |
| Processor Name | Core i7 |
| Processor Generation | 8th |
| Processor | Intel Core i7-8550U (8th Gen) |
| Chipset | Intel |
| Processor Model | 8550U |
| Processor Clock Speed | 1.8 Ghz |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel UHD 620 |
| General Specifications | |
| Model Number | NP15N1IN010P |
| OS | Windows 10 |
| OS Architecture | 64 bit |
| Supported OS | Windows 10 |
| Weight | 1.99 Kg |
| Dimensions | 380.5 x 258 x 23.7 mm |
| Suitable For | Everyday Use |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | Yes |
| Lock Port | Yes |
| Media Card Support | Yes |
| Optical Drive | No |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 3 Cell |
| Battery Backup | Upto 11 Hrs |
| Adapter | 48 W AC Adapter W |
Video Review of Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop
Recently Compared With
Nexstgo Primus NP15N1IN010P Laptop (Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 10) Questions & Answers
News Related to Nexstgo
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide



















