HP Pavalion X360 11-N032TU 2 in 1 Laptop/4GB/500GB/Windows8.1/Touch)
By HP Laptops
Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core 4th Gen processor and it comes with 4 GB of RAM. It packs 500 GB of internal storage and has screen size of 11.49 Inch.
View SpecsHP Pavalion X360 11-N032TU 2 in 1 Laptop/4GB/500GB/Windows8.1/Touch) Price in India
Last Available Price of HP Pavalion X360 11-N032TU 2 in 1 Laptop (Pentium Quad Core (4th Gen)/4GB/500GB/Windows8.1/Touch) (J8B99PA)(11.49 inch, Brilliant Red & SIlver, 1.4 kg) is 32000. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of HP Pavalion X360 11-N032TU 2 in 1 Laptop/4GB/500GB/Windows8.1/Touch) in India today is Rs. 32,000.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.49 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | HD Anti-Glare WLED Backlit Touch Screen Display |
| Touchscreen | Yes |
| Camera | HP TrueVision HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| RAM Frequency | 1600 MHz |
| Memory Slots | 2 |
| Expandable | Upto 8 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 500GB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Hardware Interface | SATA II |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Dual Microphones |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Beats Audio with 2 Speakers |
| Sound Properties | Beats Audio |
| Sound Chip | Intel High Definition Audio |
| Input | |
| Pointer Input | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Keyboard | Island Keyboard |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Pentium Quad Core |
| Processor Generation | 4th |
| Chipset | Intel HM77 Express |
| Processor Model | N3540 |
| Processor Clock Speed | 2.16 GHz with Turbo Boost up to 2.6 GHz |
| Cache | 2 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics |
| Graphic Memory Type | DDR3 |
| General Specifications | |
| Model Number | PAVALION X360 |
| OS | Windows 8 Pro |
| OS Architecture | 64 bit |
| Supported OS | Windows 8, Windows 10 |
| Weight | 1.4 Kg |
| Dimensions | 308 x 215 x 21.9 |
| Suitable For | Entertainment |
| Antivirus | Windows Defender |
| Laptop Bag | No |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| VGA Port | No |
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
| RJ45 LAN(Ethernet) | Yes |
| Media Card Support | 5-in-1 Card Reader |
| Optical Drive | Not Available |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 2 Cell |
| Battery Backup | Up to 4.5 hours |
| Adapter | 65 W AC Adapter |
| Ports and Slots | |
| Security Feature | Trusted Platform Module (TPM) |
HP Pavalion X360 11-N032TU 2 in 1 Laptop (Pentium Quad Core (4th Gen)/4GB/500GB/Windows8.1/Touch) (J8B99PA)(11.49 inch, Brilliant Red & SIlver, 1.4 kg) Questions & Answers
News Related to HP
-
Top 16 Effective Ayurvedic Toothpaste For Healthy Strong Teeth, Its Reviews & Buyer's Guide -
HP Announces New Range of ProBook and Envy Series Laptops -
New Range of HP Spectre Laptops Debut in India -
HP Pavilion Gaming Laptop Launched: Price, Specifications, Features -
HP Chromebook X2, the World’s First Detachable Chromebook Launched -
HP Omen X Gaming Portfolio Launched in India



















