Dell 15 Core i3 - 354234500iS1 3542 Notebook
By Dell Laptops
The lowest price of Dell 15 Core i3 - 354234500iS1 3542 Notebook is 29,885 in India on 28th April 2026.
Laptop is powered by Intel Core i3 4th Gen processor and it comes with 4 GB of RAM. It packs 500 GB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsDell 15 Core i3 - 354234500iS1 3542 Notebook Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Dell 15 Core i3 - 354234500iS1 3542 Notebook Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Dell 15 Core i3 - (4 GB/500 GB HDD/Ubuntu) 354234500iS1 3542 Notebook(15.6 inch, Silver, 2.16 kg). According to the Historic Price Trends:
Price of Dell 15 Core i3 - 354234500iS1 3542 Notebook in India today is Rs. 29,885.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | HD LED Backlit Display with True Life |
| Camera | 720p HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Expandable | Upto 8 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 500GB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, Dell Wireless - N 1705 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Yes |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound Properties | 2 x Tuned Speakers with Waves MaxxAudio |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i3 |
| Processor Generation | 4th |
| Chipset | HM86 |
| Processor Model | 4005U |
| Processor Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4400 |
| General Specifications | |
| Model Number | 15 |
| OS | Ubuntu |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 2.16 Kg |
| Dimensions | 381.4 x 267.6 x 26.6 mm |
| Suitable For | Entertainment |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | Yes |
| RJ45 LAN(Ethernet) | Yes |
| Media Card Support | 3-in-1 Card Reader |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Adapter | 40 W AC Adapter |
Dell 15 Core i3 - (4 GB/500 GB HDD/Ubuntu) 354234500iS1 3542 Notebook(15.6 inch, Silver, 2.16 kg) Questions & Answers
News Related to Dell
-
Dell Inspiron 15 (5575) Launched in India with AMD Ryzen Processors -
Dell G Series of Gaming Laptop Launched in an Affordable Price Range -
Dell XPS 13 Launched in India with Ultra HD Display: Specs, Features, Price -
Dell XPS 13 Laptop with Bezel-Less Display Launched in India -
Dell Inspiron 15 7000 Gaming Laptop Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews

















