Asus A540L Core i3 - 90NB0B03-M00950 A540LA Notebook
By Asus Laptops
Laptop is powered by Intel Core i3 4th Gen processor and it comes with 4 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsAsus A540L Core i3 - 90NB0B03-M00950 A540LA Notebook Price in India
Last Available Price of Asus A540L Core i3 - (4 GB/1 TB HDD/DOS) 90NB0B03-M00950 A540LA Notebook(15.6 inch, SIlver Gradient With Hairline Texture, 1.9 kg) is 25999. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Asus A540L Core i3 - 90NB0B03-M00950 A540LA Notebook Price Chart
Price of Asus A540L Core i3 - 90NB0B03-M00950 A540LA Notebook in India today is Rs. 25,999.00, updated on 26th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Camera | 0.3 Megapixel |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| RAM Frequency | 1600 MHz |
| Memory Slots | 2 |
| Expandable | 8 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Yes |
| Mic In | Yes |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i3 |
| Processor Generation | 4th |
| Processor Model | 4005U |
| Processor Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4400 |
| General Specifications | |
| Model Number | A540L |
| OS | DOS |
| OS Architecture | 64 bit |
| Supported OS | Windows 8.1, Windows 10 |
| Weight | 1.9 Kg |
| Suitable For | Everyday Use |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 LAN(Ethernet) | Yes |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Ports and Slots | |
| Battery Backup | Up to 4.5 hrs |
| Adapter | 45 W Adapter |
Asus A540L Core i3 - (4 GB/1 TB HDD/DOS) 90NB0B03-M00950 A540LA Notebook(15.6 inch, SIlver Gradient With Hairline Texture, 1.9 kg) Questions & Answers
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications













