i Kall N6
- 7 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 2 MP Rear
- 0.3 MP Front
- 1.2 GHz Processor
- 512MB RAM, 2800 mAh Battery
Last Available Price of i Kall N6 is 3299. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
i Kall N6 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of i Kall N6. According to the Historic Price Trends:
Price of i Kall N6 in India today is Rs. 3,299.00, updated on 26th April 2026
i Kall N6 Pros & Cons
Pros
- Supports 3G Voice calling
- Dual core for decent performance
- Powerful battery life for long hours usage
- supports rich no. of Sensors
Cons
- It has average pixel density
- Front facing camera mega pixel is very poor
i Kall N6 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 7 inches |
| Screen Resolution | 1024 x 600 pixels |
| Pixel Density | 170 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD,up to 32GB |
| Other | 8GB Storage,Expanded up to 32GB |
| Design & Build | |
| Weight | 600 grams |
| Dimensions | 20 x 19 x 8 cm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android, v4.4 (KitKat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | iKall |
| Processor | 1.2 GHz Processor |
| RAM | 512MB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, 802.11b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
Recent Comparisions
i Kall N6 Questions & Answers
People also viewed
Comments on i Kall N6
News Related to iKall
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide



















