HP 7 VoiceTab
By HP Tablets
219 views
10,999 Best price
- 6.95 Inch
- TFT capacitive touchscreen, 16M colors display
- 5 MP Rear
- Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7
- 1GB RAM
Last Available Price of HP 7 VoiceTab is 10999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
HP 7 VoiceTab Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of HP 7 VoiceTab. According to the Historic Price Trends:
The lowest price recorded is 3,743
The highest price recorded is 10,999
Average recorded price is 8,580
Price of HP 7 VoiceTab in India today is Rs. 10,999.00, updated on 28th April 2026
HP 7 VoiceTab Pros & Cons
Pros
- Latest Android OS
- Powerful configuration
- Supports Voice calls
- Impressive connectivity features
Cons
- Non removable battery
HP 7 VoiceTab full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.95 inches |
| Screen Resolution | 600x1024 pixels |
| Pixel Density | 171 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Flash |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 305 grams |
| Dimensions | 192.1 x 102.2 x 10.2 mm |
| (7.56 x 4.02 x 0.40 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.4.2 |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | HP |
| Chipset | Mediatek MT8382 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | MP4/H.264 player MP3/eAAC+/WAV player Photo editor Voice memo/dial |
Spec Score
65/100
Below Average
Group: 9,000 to 12,000 RAM Below Average
STORAGE Below Average
Display Size Below Average
Display PPI Below Average
WEIGHT Above Average
Rear Camera Above Average
Spec Score Below Average
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Recent Comparisions
HP 7 VoiceTab Questions & Answers
People also viewed
Comments on HP 7 VoiceTab
News Related to HP
-
Top 16 Effective Ayurvedic Toothpaste For Healthy Strong Teeth, Its Reviews & Buyer's Guide -
HP Announces New Range of ProBook and Envy Series Laptops -
New Range of HP Spectre Laptops Debut in India -
HP Pavilion Gaming Laptop Launched: Price, Specifications, Features -
HP Chromebook X2, the World’s First Detachable Chromebook Launched -
HP Omen X Gaming Portfolio Launched in India










