Videocon V3CC1
- 2.8 Inch
- TFT display
- 1.3 MP Rear
Last Available Price of Videocon V3CC1 is 1050. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Videocon V3CC1 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Videocon V3CC1. According to the Historic Price Trends:
Price of Videocon V3CC1 in India today is Rs. 1,050.00, updated on 26th April 2026
Videocon V3CC1 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.8 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 143 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 1.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 16 GB |
| Other | MB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Dimensions | 128.8 x 56.3 x 13.2 mm |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Videocon |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | No |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
Recent Comparisions
Videocon V3CC1 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Videocon V3CC1
News Related to Videocon
-
Videocon Krypton 22 Launched In India with 4G VoLTE, VoWiFi support -
Videocon Ultra50 Smartphone Launched in India at Rs 8,990 -
Videocon Q1 V500K Spotted with Dual WhatsApp & 4G VoLTE -
Videocon Cube 3 with ‘SOS Button’ & 3GB RAM Launched -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide











