Lava Spark Icon-X
By Lava Mobiles
- 2.8 Inch
- TFT display
- 0.3 MP Rear
Last Available Price of Lava Spark Icon-X is 3000. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Lava Spark Icon-X Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Lava Spark Icon-X. According to the Historic Price Trends:
Price of Lava Spark Icon-X in India today is Rs. 3,000.00, updated on 26th April 2026
Lava Spark Icon-X Pros & Cons
Pros
- LED Flash
- Good Battery
- Dual SIM phone
Cons
- No Cons
Lava Spark Icon-X full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.8 inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 143 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Design & Build | |
| Weight | 119 grams |
| Dimensions | 132.6 x 56.3 x 9.9 mm |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1150 mAh |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Lava |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
Recent Comparisions
Lava Spark Icon-X Questions & Answers
People also viewed
Comments on Lava Spark Icon-X
News Related to Lava
-
Lava Z91 with Face Unlock Feature Launched in India -
Lava Offering 2-Year Warranty for Smartphones and Feature Phones -
Lava Launched These Mid-Range Smartphones with 4G VoLTE, Metal Design in India -
HTC Bolt, Lava A51, A76+, and Micromax Canvas Spark 4G launched -
Lava Unveiled its A97 Smartphone with 4G VoLTE Priced at Rs 5,949 -
Lava Unveiled X28 smartphone with 5.5-inch HD Display for Rs 7,349










