Micromax Canvas Lapbook Atom - L1161 Netbook
Laptop is powered by Intel Atom processor and it comes with 2 GB of RAM.
View SpecsMicromax Canvas Lapbook Atom - L1161 Netbook Price in India
Last Available Price of Micromax Canvas Lapbook Atom - (2 GB/32 GB EMMC Storage/Windows 10 Home) L1161 Netbook(11.6 inch, Black, 1.3 kg) is 10490. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Micromax Canvas Lapbook Atom - L1161 Netbook Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Micromax Canvas Lapbook Atom - (2 GB/32 GB EMMC Storage/Windows 10 Home) L1161 Netbook(11.6 inch, Black, 1.3 kg). According to the Historic Price Trends:
Price of Micromax Canvas Lapbook Atom - L1161 Netbook in India today is Rs. 10,490.00, updated on 27th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | HD IPS Display |
| Camera | VGA Front Camera |
| Memory | |
| RAM | 2GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Storage | |
| EMMC Storage | 32 GB |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Speakers | Yes |
| Sound Properties | Dual Speakers with Realtek ALC5645 Audio Codec |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Yes |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Atom |
| Processor Model | Z3735F |
| Processor Clock Speed | 1.33 GHz with Turbo Boost Upto 1.83 GHz |
| Cache | 2 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics |
| General Specifications | |
| Model Number | Canvas Lapbook |
| OS | Windows 10 Home |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 1.3 Kg |
| Suitable For | Everyday Use |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Media Card Support | Micro SD Card Reader |
| Ports and Slots | |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Micromax Canvas Lapbook Atom - (2 GB/32 GB EMMC Storage/Windows 10 Home) L1161 Netbook(11.6 inch, Black, 1.3 kg) Questions & Answers
News Related to Micromax
-
Micromax Bharat 5 Pro with Face Unlock Feature Launched in India -
Micromax Bolt Q3001 with 4GB RAM Appears on Official Website -
Micromax Canvas Infinity Pro Launched in India with these Features -
Micromax Bharat 5 Launched in India with 5000 mAh Battery -
Micromax Bharat-1 Launched in India in partnership with BSNL -
Micromax Canvas Plex Tab Launched in India: Check Specs, Price, Features



















