HP 15g-br011TX Laptop
By HP Laptops
The lowest price of HP 15g-br011TX Laptop is 55,950 in India on 1st April 2026.
Laptop is powered by Intel Core i5-7200U (7th Gen) processor and it comes with 8 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsHP 15g-br011TX Laptop Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
HP 15g-br011TX Laptop Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of HP 15g-br011TX (2JR17PA) Laptop (Core i5 7th Gen/8 GB/1 TB/Windows 10/2 GB). According to the Historic Price Trends:
Price of HP 15g-br011TX Laptop in India today is Rs. 55,950.00, updated on 1st April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | HD LED Backlit Widescreen BrightView Display |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Frequency | 2133 Mhz |
| Memory Slots | 1 |
| Expandable | 16 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Internal Microphone |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad with Multi-touch Gestures Support |
| Keyboard | Full-size island-style keyboard with numeric keypad |
| Processor | |
| Processor Name | Core i5 |
| Processor Generation | 7th |
| Processor | Intel Core i5-7200U (7th Gen) |
| Processor Model | 7200U |
| Processor Clock Speed | 2.5 Ghz |
| Cache | 2 |
| Graphics | |
| Graphics Processor | AMD Radeon HD 520 |
| General Specifications | |
| Model Number | 15g-br011TX (2JR17PA) |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 2.1 Kg |
| Dimensions | 379.9 x 253.7 x 23.9 mm |
| Suitable For | Home,Offices |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.01 x USB 2.0 |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Lock Port | Yes |
| Optical Drive | DVD R/W Writer |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Battery Backup | Upto 4 Hrs |
| Adapter | 41 W AC Adapter W |
HP 15g-br011TX (2JR17PA) Laptop (Core i5 7th Gen/8 GB/1 TB/Windows 10/2 GB) Questions & Answers
News Related to HP
-
Top 16 Effective Ayurvedic Toothpaste For Healthy Strong Teeth, Its Reviews & Buyer's Guide -
HP Announces New Range of ProBook and Envy Series Laptops -
New Range of HP Spectre Laptops Debut in India -
HP Pavilion Gaming Laptop Launched: Price, Specifications, Features -
HP Chromebook X2, the World’s First Detachable Chromebook Launched -
HP Omen X Gaming Portfolio Launched in India




















