SAMSUNG 120.9cm WXGA Smart LED TV
SAMSUNG 120.9cm (48) WXGA Smart LED TV(48H4250, 2 x HDMI, 1 x USB) comes with screen size of 48 inch and Screen Type LED.
View SpecsSAMSUNG 120.9cm WXGA Smart LED TV Price in India
The lowest price of SAMSUNG 120.9cm WXGA Smart LED TV is 70,500 in India on 28th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Televisions depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
SAMSUNG 120.9cm WXGA Smart LED TV Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of SAMSUNG 120.9cm (48) WXGA Smart LED TV(48H4250, 2 x HDMI, 1 x USB). According to the Historic Price Trends:
Price of SAMSUNG 120.9cm WXGA Smart LED TV in India today is Rs. 70,500.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Series | 4 |
| Model No | 48H4250 |
| Curve TV | No |
| Touchscreen | No |
| 3D | No |
| On/Off Timer | Yes |
| Motion Sensor | No |
| Sleep Timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Type | LED |
| HD Technology & Resolution | HD Ready, 1366 x 768 Pixels |
| Display Size | 48 inch |
| Launch Year | 2014 |
| Built in WiFi | Yes |
| Connectivity Features | |
| Internet Access | 1 |
| HDMI | 2 |
| USB | Location: Side |
| RF Connectivity Input | RF Input |
| Other Connectivity Features | Digital Audio Out (Optical): 1 |
| Internet Features | |
| Wireless Ready | Yes |
| 3G Dongle Plug and Play | Yes |
| Ethernet | 1 |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 100 - 240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 84 W |
| Remote Control Features | |
| Touch Remote | No |
| RF capable | Yes |
| Audio Features | |
| Number of Speakers | 2 |
| Other audio features | Dolby MS10, DTS Studio Sound, DTS Premium Sound 5.1, Auto Volume Leveler |
| Video Features | |
| Picture Engine | Yes |
| Refresh Rate | 100Hz |
| LED Display Type | LED |
| Other Video Features | Dynamic Contrast Ratio: Mega Contrast, Clear Motion Rate: 100, Wide Color Enhancer (Plus), Film Mode, Sports Mode |
| Dimensions | |
| Weight (with stand) | 10.1 kg |
| Width Height Depth (without stand) | 1083.2 x 637.8 x 90.9 mm |
| Width Height Depth (with stand) | 1083.2 x 677 x 203 mm |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Standard and 1 Year on Panel |
| Covered in Warranty | Functional parts such as Panel, Main PCB, SMPS/IP Board, Speaker and Jog Switch |
| Not Covered in Warranty | The Warranty Card and the invoice are not presented to authorised to personnel at the time of repair. The Product is not used According to Instructions given in the Instruction Manual. Defects Caused by Improper use as Determined by the Company Personnel. |
SAMSUNG 120.9cm (48) WXGA Smart LED TV(48H4250, 2 x HDMI, 1 x USB) Questions & Answers
Comments on SAMSUNG 120.9cm (48) WXGA Smart LED TV(48H4250, 2 x HDMI, 1 x USB)
News Related to Samsung
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide








