Lloyd 81.28cm HD Ready LED TV
Lloyd 81.28cm (32) HD Ready LED TV(L32ND, 2 x HDMI, 1 x USB) comes with screen size of 32 inch and Screen Type LED.
View SpecsLloyd 81.28cm HD Ready LED TV Price in India
The lowest price of Lloyd 81.28cm HD Ready LED TV is 17,900 in India on 18th May 2026.
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Televisions depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Price of Lloyd 81.28cm HD Ready LED TV in India today is Rs. 17,900.00, updated on 18th May 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Lloyd |
| Model No | L32ND |
| 3D | No |
| Sleep Timer | Yes |
| Smart TV | No |
| Screen Type | LED |
| Brightness | 350 cd/m |
| Launch Year | 2014 |
| HD Technology & Resolution | HD ready, 1366 x 768 Pixels |
| Display Size | 32 inch |
| Connectivity Features | |
| HDMI | 2 |
| USB | Yes |
| Analog TV Reception | PAL / SECAM |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 90 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 65 |
| Other Power Features | No - Signal Power Off |
| Audio Features | |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Standard, Speech, User, Music |
| Other audio features | On Screen Equaliser: (5 Band) |
| Video Features | |
| Refresh Rate | 50Hz |
| View Angle | 176 degree |
| LED Display Type | DLED |
| Other Video Features | High Dynamic Contrast Ratio |
| Dimensions | |
| Width Height Depth (without stand) | 738.3 x 450.5 x 90.3 mm |
| Width Height Depth (with stand) | 738.3 x 495 x 180 mm |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 3 Years Manufacturer Warranty |
Lloyd 81.28cm (32) HD Ready LED TV(L32ND, 2 x HDMI, 1 x USB) Questions & Answers
Comments on Lloyd 81.28cm (32) HD Ready LED TV(L32ND, 2 x HDMI, 1 x USB)
News Related to Lloyd
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide








