Onida 20 L Solo Microwave Oven
Onida 20 L Solo Microwave Oven comes with 20 L Capacity and 6 Power Levels.
View SpecsOnida 20 L Solo Microwave Oven Price in India
The lowest price of Onida 20 L Solo Microwave Oven is 5,000 in India on 29th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Microwave Ovens depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Onida 20 L Solo Microwave Oven Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Onida 20 L Solo Microwave Oven(MO20SMP11B, Black). According to the Historic Price Trends:
Price of Onida 20 L Solo Microwave Oven in India today is Rs. 5,000.00, updated on 29th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Onida |
| Model | MO20SMP11B |
| Type | Solo |
| Capacity | 20 L |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Frequency | 50 Hz |
| Performance Features | |
| Preheat | No |
| Timer | Yes |
| Defrost | Yes |
| Power Levels | 6 |
| Reheat | Yes |
| Cooking Features | |
| Auto Cook Menu Available | No |
| Body And Design Features | |
| Door Opening Mechanism | Handle |
| Convenience Features | |
| Child Lock | Yes |
| Additional Features | |
| Other Features | Jog Dial |
| Power Features | |
| Power Consumption - Grill | 1150 W |
| Power Consumption - Convection | 1200 W |
| Power Consumption - Microwave | 800 W |
| Power Source | 700 W |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 year product warranty from Onida |
| Covered in Warranty | Parts & Labour: Covered under Warranty against any Defect arising out of Faulty or Defective Material or Workmanship. |
| Not Covered in Warranty | Parts: Main Door/Door Plastic, The warranty does not cover accessories external to the product, The product is not used according to the instructions given in the instruction manual, Modification or alteration of any nature is made in the electrical circu |
Onida 20 L Solo Microwave Oven(MO20SMP11B, Black) Questions & Answers
Comments on Onida 20 L Solo Microwave Oven(MO20SMP11B, Black)
News Related to Onida
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide








