Pureit Intella 12 L Gravity Based Water Purifier
Pureit Intella 12 L Gravity Based Water Purifier Price in India
The lowest price of Pureit Intella 12 L Gravity Based Water Purifier is 999 in India on 31st May 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Pureit Intella 12 L Gravity Based Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Pureit Intella 12 L Gravity Based Water Purifier(Blue, White). According to the Historic Price Trends:
Price of Pureit Intella 12 L Gravity Based Water Purifier in India today is Rs. 999.00, updated on 31st May 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Pureit |
| Model | Intella |
| Color | Blue, White |
| Power Requirement | 220-240 V |
| Purifying Technology | Gravity Based |
| Type | Electrical & Storage |
| Operating Voltage | 220-240 V |
| Product Details | |
| Other Features | Twist Fit Fitments |
| Other Convenience Features | Activated Carbon Trap Removes harmful pesticides & undesirable odour, 5 Litres Water Storage Ensures that you never run out of safe water |
| Indicators | Germ Kill Life Indicator |
| Auto Shut Off | Yes |
| Dimensions | |
| Depth | 28.8 cm |
| Height | 47 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Weight | 2.3 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered In Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable, carrying bag), damage caused to the product due to improper installation by customer. |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
| Domestic Warranty | 1 |
| Domestic Warranty Unit | Year |
| International Warranty | 1 |
| International Warranty Unit | Year |


