Pureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier
Pureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier comes with 15 L/hr Filtration Capacity and RO + UV Purifying Technology.
View SpecsPureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier Price in India
The lowest price of Pureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier is 8,648 in India on 3rd April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Pureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Pureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier(White). According to the Historic Price Trends:
Price of Pureit Classic 5 L RO + UV Water Purifier in India today is Rs. 8,648.00, updated on 3rd April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Pureit |
| Model | Classic |
| Color | White |
| Purifying Technology | RO + UV |
| Purification Features | ultra violet |
| Type | Electrical & Storage |
| Power Consumption | 24 W |
| Product Details | |
| Auto Shut Off | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Storage Tank Material | food gread |
| Filter Type | sediment, pre carbon, post carbon, ro membreane, uv |
| Auto Start | Yes |
| Performance Features | |
| Purification Capacity | 5600 L |
| Filtration Capacity | 15 L/hr |
| Maximum Input Water Temperature | 45 degree C |
| Purification Stages | No |
| Total Dissolved Solids Levels | No |
| Installation Type | Wall mount |
| Dimensions | |
| Depth | 43 cm |
| Height | 59 cm |
| Width | 23 cm |
| Weight | 5.5 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | electrical parts |
| Not Covered In Warranty | filters |
| Warranty Service Type | doe step |
| Domestic Warranty | 1 |
| Domestic Warranty Unit | Year |
| International Warranty | 1 |
| International Warranty Unit | Year |


