Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier
Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier comes with 12 L/hr Filtration Capacity and RO + UV Purifying Technology. Currently, Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier is available on Flipkart.com at the lowest price.
View SpecsCarrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier Price in India
The lowest price of Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier is 14,799 in India on 31st May 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier. According to the Historic Price Trends:
Buy Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier in India today for Rs. 14,799.00, updated on 31st May 2026
Full specifications and features
Market Status: Available in India
| General | |
|---|---|
| Brand | Carrier Midea |
| Model | MWPRU080AL7 Antibacterial Replaceable Tank |
| Color | Black |
| Type | Electrical & Storage |
| Total Capacitys | 8 L |
| Purifying Technology | RO + UV |
| Power Requirement | 45 |
| Power Consumption | 45 W |
| Product Details | |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Indicators | Water Tank Full, Filter Life, Water Level |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Shut Off | No |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Child Lock | No |
| Filter Life | 2000 |
| Filter Type | Sediment, Post Carbon |
| Other Body Features | Double Airtight Protection, Slim Design |
| Storage Tank Material | N9 Antibacterial tank, Non Toxic |
| Alarms | Yes |
| Other Convenience Features | Filters at the Front |
| Other Features | Replaceable Tank |
| Performance Features | |
| Purification Capacity | 6000 L L |
| Filtration Capacity | 12 L/hr |
| Maximum Input Water Temperature | 38 degree C |
| Minimum Input Water Temperature | 4 degree C |
| Installation Type | Wall Mount |
| Purification Stages | No |
| Total Dissolved Solids TDS Levels | 2000 ppm |
| Dimensions | |
| Depth | 340 cm |
| Width | 255 cm |
| Height | 485 cm |
| Weight | 8.67 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | On Site Service |
| Warranty Summary | 1 Year on Product |
| Covered In Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier Questions & Answers
Carrier Midea MWPRU080AL7 8 L RO + UV Water Purifier Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹14,799 |


