O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC
O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC comes with 1.5 Tons capacity and is a Split AC. It is an Inverter air conditioner and with a rating of 5 Stars.
View SpecsO General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC Price in India
We are unable to find prices at any of our partner stores.
O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC. According to the Historic Price Trends:
Price of O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC in India today is Rs. 55,990.00, updated on 1st April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| General | |
|---|---|
| Brand | O General |
| Model | ASGA18FUTA |
| Type | Split |
| Capacity in Tons | 1.5 Tons |
| Star Rating | 5 |
| Color | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Operating Modes | Auto Mode |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Inverter AC | No |
| Turbo Mode | Yes |
| Performance Features | |
| Indoor Noise Level | High - 37 dB, Low - 21 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| EER | 3.51 W/W |
| Convenience Features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Air Flow & Filter Features | |
| Air Circulation | 424 CFM |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1510 W |
| Dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive, 4 Years on Compressor |
O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC Questions & Answers
Comments on O General ASGA18FUTA 1.5 Ton 5 Star Split AC
News Related to O General
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide







