Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC
Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC comes with 1 Ton capacity and is a Split AC.
View SpecsLloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC Price in India
The lowest price of Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC is 41,990 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Air Conditioners depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC. According to the Historic Price Trends:
Price of Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC in India today is Rs. 41,990.00, updated on 26th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Lloyd |
| Model | LS13B32FM |
| Type | Split |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Star Rating | 3 |
| Color | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Turbo Mode | Yes |
| Other Performance Features | 3550 W Cooling Capacity |
| Performance Features | |
| Panel Display | Yes |
| EER | 3 W/W |
| Convenience Features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Smart Four Way Swing |
| Air Flow & Filter Features | |
| Air Circulation | 590 CFM |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Filter Features | Clean Air Filter |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 1000 W |
| Dimensions | |
| Indoor Unit Dimension | 84 x 30 x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor Unit Dimension | 73 x 55 x 29 cm |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor Manufacturer Warranty |
Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC Questions & Answers
Comments on Lloyd LS13B32FM 1 Ton 3 Star BEE Rating 2018 Split AC
News Related to Lloyd
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide








