Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet
- 10.1 Inch
- HD LED Backlit Display with IPS Technology display
- 8 MP Rear
- 5 MP Front
- 1.1 GHz Quad Core Processor
- 3GB RAM, 4600 mAh Battery
Last Available Price of Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet is 11999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet. According to the Historic Price Trends:
Price of Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet in India today is Rs. 11,999.00, updated on 31st May 2026
Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1 inches |
| Screen Resolution | 1280 x 800 Pixels |
| Display Type | HD LED Backlit Display with IPS Technology |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes, 30 fps |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom |
| Face Beauty | |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Upto 128 GB |
| Other | 32 GB, Expandable upto 128 GB |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android 7.0 (Nougat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Battery Type | Li-ion Polymer |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Single SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Alcatel |
| Processor | 1.1 GHz Quad Core Processor |
| RAM | 3 GB RAM |
| GPU | MT8735B |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Sensor | G-Sensor |
| Video Format | MP4 |
| Audio format | MP3 |
Recent Comparisions
Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet Questions & Answers
People also viewed
Comments on Alcatel A3 10 32 GB 10.1 inch with Wi-Fi+4G Tablet
News Related to Alcatel
-
Alcatel POP4 10 Tablet With Voice Calling Support Launched in India -
Alcatel Flash is the World's First Smartphone With Front and Rear Dual Cameras -
Alcatel Rumoured to Launch Idol 5 smartphone at MWC 2017 -
Alcatel Idol 4 & VR headset set to Launch in India on December 8th -
Alcatel Pixi Theatre Smartphone with 6-inch Display Announced -
Alcatel Pixi 4 is Now Official in India for a Price of Rs 4,999








