MSI Prestige 16J5P PE60 6QE Laptop
By MSI Laptops
Laptop is powered by Intel Core i7-6700HQ processor and it comes with 16 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsMSI Prestige 16J5P PE60 6QE Laptop Price in India
Last Available Price of MSI Prestige 16J5P PE60 6QE Laptop (Core i7 6th Gen/16 GB/1 TB/DOS/2 GB) is 79990. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of MSI Prestige 16J5P PE60 6QE Laptop in India today is Rs. 79,990.00, updated on 4th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | Full HD Wide-viewing angle |
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Frequency | 2133 Mhz |
| Memory Slots | 2 DIMM |
| Expandable | Upto 32 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| HDD Speed RPM | 7200 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Dual Microphone |
| Mic In | Yes |
| Speakers | 4 Speakers + 1 Woofer |
| Sound Properties | Backlit Chicklet Keyboard |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad with Multi-touch Gestures support |
| Keyboard | Backlit Chicklet Keyboard |
| Processor | |
| Processor Name | Core i7 |
| Processor Generation | 6th |
| Processor | Intel Core i7-6700HQ |
| Chipset | Intel HM170 Express |
| Processor Model | 6700HQ |
| Processor Clock Speed | 2.6 GHz |
| Cache | 2 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 960M |
| Graphic Memory Type | GDDR3 |
| General Specifications | |
| Model Number | 16J5P PE60 6QE |
| OS | DOS |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 2.3 Kg |
| Dimensions | 383 x 260 x 27.0 mm |
| Suitable For | Everyday Use |
| Laptop Bag | Yes |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
| RJ45 LAN(Ethernet) | 10/100/1000 BASE-T |
| Media Card Support | Yes |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 6 Cell |
| Battery Backup | Upto 4.5 hours |
| Adapter | 120 W AC Adapter W |
MSI Prestige 16J5P PE60 6QE Laptop (Core i7 6th Gen/16 GB/1 TB/DOS/2 GB) Questions & Answers
News Related to MSI
-
MSI GT75 Titan, GS65 Stealth, GE Raider RGB Edition Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…



















