Dell Vostro Intel Core i5 - V2420 - Core i5 Notebook
By Dell Laptops
Laptop is powered by Intel Intel Core i5 processor and it comes with 4 GB of RAM. It packs 500 GB of internal storage and has screen size of 14.22 Inch.
View SpecsDell Vostro Intel Core i5 - V2420 - Core i5 Notebook Price in India
Last Available Price of Dell Vostro Intel Core i5 - (4 GB/500 GB HDD/Windows 8) V2420 - Core i5 Notebook is 45150. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Dell Vostro Intel Core i5 - V2420 - Core i5 Notebook in India today is Rs. 45,150.00, updated on 27th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14.22 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | ?HD WLED Anti-Glare? |
| Camera | 1.0 Megapixel |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Expandable | Upto 8 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 500GB |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, Wireless - 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes, V4.0 |
| Audio & Sound | |
| Speakers | 2 Speakers (2x2W) |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Intel Core i5 |
| Chipset | Intel?Mobile HM75 Express chipset |
| Processor Clock Speed | 3230M processor (3M Cache, up to 3.2 GHz) |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Inte HD Graphics |
| Graphic Memory Type | DDR3 |
| General Specifications | |
| Model Number | Vostro |
| OS | Windows 8 |
| Weight | 2.19 Kg |
| Dimensions | 342*244*34.7 mm |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 3 x USB2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Media Card Support | 3-in-1 Card Reader |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Ports and Slots | |
| Battery Backup | Up to 3.0 hours |
| Adapter | 65 W AC Adapter |
Dell Vostro Intel Core i5 - (4 GB/500 GB HDD/Windows 8) V2420 - Core i5 Notebook Questions & Answers
News Related to Dell
-
Dell Inspiron 15 (5575) Launched in India with AMD Ryzen Processors -
Dell G Series of Gaming Laptop Launched in an Affordable Price Range -
Dell XPS 13 Launched in India with Ultra HD Display: Specs, Features, Price -
Dell XPS 13 Laptop with Bezel-Less Display Launched in India -
Dell Inspiron 15 7000 Gaming Laptop Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews












