Dell Inspiron 3162
By Dell Laptops
The lowest price of Dell Inspiron 3162 is 26,999 in India on 27th April 2026.
Laptop is powered by Intel Pentium N3700 processor and it comes with 4 GB of RAM. It packs 500 GB of internal storage and has screen size of 11.6 Inch.
View SpecsDell Inspiron 3162 Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 7-8 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Price of Dell Inspiron 3162 in India today is Rs. 26,999.00, updated on 27th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | Anti-Glare LED-Backlit Display (HDLCD) |
| Camera | Yes |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 500GB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Yes |
| Mic In | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Sound Properties | SoundAlive |
| Sound Chip | HD Audio Solution |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Processor | |
| Processor | Intel Pentium N3700 |
| Processor Model | N3700 |
| Processor Clock Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 2 MB |
| General Specifications | |
| OS | Windows 10 |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 1.18 Kg |
| Dimensions | 292 x 196 x 18.45 mm |
| Suitable For | Performance |
| Laptop Bag | No |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 LAN(Ethernet) | 1 x 10/100/1000 BASE-T |
| Media Card Support | Digital Media Reader |
| Optical Drive | Super MultiDVD-RW |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 2 Cell |
| Battery Backup | Upto 3 Hrs |
| Adapter | 32W |
Dell Inspiron 3162(Z569301SIN4) (Intel Pentium/4 GB/500 GB/Windows 10) Questions & Answers
News Related to Dell
-
Dell Inspiron 15 (5575) Launched in India with AMD Ryzen Processors -
Dell G Series of Gaming Laptop Launched in an Affordable Price Range -
Dell XPS 13 Launched in India with Ultra HD Display: Specs, Features, Price -
Dell XPS 13 Laptop with Bezel-Less Display Launched in India -
Dell Inspiron 15 7000 Gaming Laptop Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews















