Dell 15 Core i5 - 5558541TBiBL 5558 Notebook
By Dell Laptops
Laptop is powered by Intel Core i5 5th Gen processor and it comes with 4 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsDell 15 Core i5 - 5558541TBiBL 5558 Notebook Price in India
Last Available Price of Dell 15 Core i5 - (4 GB/1 TB HDD/Windows 8 Pro) 5558541TBiBL 5558 Notebook(15.6 inch, Blue, 2 kg) is 36715. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Dell 15 Core i5 - 5558541TBiBL 5558 Notebook Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Dell 15 Core i5 - (4 GB/1 TB HDD/Windows 8 Pro) 5558541TBiBL 5558 Notebook(15.6 inch, Blue, 2 kg). According to the Historic Price Trends:
Price of Dell 15 Core i5 - 5558541TBiBL 5558 Notebook in India today is Rs. 36,715.00, updated on 26th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | HD LED Backlit with Truelife Display |
| Camera | HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11ac (1x1) |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Dual Digital Microphones Array |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound Properties | 4 Stereo Speakers with Waves MaxxAudio |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Non-backlit Keyboard |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i5 |
| Processor Generation | 5th |
| Processor Model | 5200U |
| Processor Clock Speed | 2.2 GHz with Turbo Boost Upto 2.7 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 5500 |
| General Specifications | |
| Model Number | 15 |
| OS | Windows 8 Pro |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 2 Kg |
| Dimensions | 345 x 243 x 23.35 mm |
| Suitable For | Performance |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | Yes, v1.4a |
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
| RJ45 LAN(Ethernet) | Yes |
| Media Card Support | 3-in-1 Card Reader |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 4 Cell |
Dell 15 Core i5 - (4 GB/1 TB HDD/Windows 8 Pro) 5558541TBiBL 5558 Notebook(15.6 inch, Blue, 2 kg) Questions & Answers
News Related to Dell
-
Dell Inspiron 15 (5575) Launched in India with AMD Ryzen Processors -
Dell G Series of Gaming Laptop Launched in an Affordable Price Range -
Dell XPS 13 Launched in India with Ultra HD Display: Specs, Features, Price -
Dell XPS 13 Laptop with Bezel-Less Display Launched in India -
Dell Inspiron 15 7000 Gaming Laptop Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews















