Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop
By Dell Laptops
The lowest price of Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop is 162,254 in India on 28th April 2026.
Laptop is powered by Intel Core i5-7200U (7th Gen) processor and it comes with 8 GB of RAM. Currently, Amazon.in is giving the best price for Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop.
View SpecsDell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery in 2-10 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop Price Chart
Buy Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop in India today for Rs. 162,254.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Available in India
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3 inches |
| Screen Resolution | 3200 x 1800 pixels |
| Display Type | QHD Plus Infinity Edge Touch Screen Display |
| Camera | HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Frequency | 1866 Mhz |
| Memory Slots | 1 |
| Storage | |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| Audio & Sound | |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound Properties | Waves MaxxAudio Pro |
| Input | |
| Keyboard | Full-Size Island-Style Keyboard |
| Processor | |
| Processor Name | Core i5 |
| Processor Generation | 7th |
| Processor | Intel Core i5-7200U (7th Gen) |
| Chipset | Intel |
| Processor Model | 7200U |
| Processor Clock Speed | 2.5 Ghz |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD 620 |
| General Specifications | |
| Model Number | XPS9360-5001GLD-PUS |
| OS | Windows 10 |
| OS Architecture | 64 bit |
| Supported OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.29 Kg |
| Dimensions | 304.29 x 200.15 x 15.2 mm |
| Suitable For | Everyday Use |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | Yes |
| Lock Port | Yes |
| Media Card Support | Yes |
| Optical Drive | No |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Adapter | 60 W AC Adapter W |
Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop Questions & Answers
Dell 13 9360 XPS9360-5001GLD-PUS Laptop All Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Amazon.in | ₹162,254 |
News Related to Dell
-
Dell Inspiron 15 (5575) Launched in India with AMD Ryzen Processors -
Dell G Series of Gaming Laptop Launched in an Affordable Price Range -
Dell XPS 13 Launched in India with Ultra HD Display: Specs, Features, Price -
Dell XPS 13 Laptop with Bezel-Less Display Launched in India -
Dell Inspiron 15 7000 Gaming Laptop Launched in India -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews








