Intex IT-2590 SUF 2.1 Home Cinema
265 views
2,800 Best Price
- Technology Used: bravia
- Supported Device: Laptop, TV, PC
- Speaker Type: Home Cinema
- Channel: 2.1
- Player Type: DVD
- Power Consumption: 160 W
Intex IT-2590 SUF 2.1 Home Cinema Price in India
We are unable to find prices at any of our partner stores.
Price of Intex IT-2590 SUF 2.1 Home Cinema in India today is Rs. 2,800.00, updated on 4th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| General | |
|---|---|
| Technology Used | bravia |
| Supported Device | Laptop, TV, PC |
| Speaker Type | Home Cinema |
| Channel | 2.1 |
| Player Type | DVD |
| Enclosure Type | SUB WOOFER, SURROUND SPEAKER |
| Total Number of Speakers | Total Number of Speakers: 2 |
| Power Consumption | 160 W |
| Video | |
| Drive Type | No |
| 3D Compatibility | No |
| Video Formats | No |
| Power Features | |
| Power Requirement | 220-240 V V |
| Power Consumption | 160 W |
| Audio Features | |
| Number of Surround Speakers | 2 |
| No. of Surround Speakers | 1 |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20000 Hz |
| Dolby Digital | No |
| Dimensions | |
| Center Speaker Width | 23 cm |
| Center Speaker Depth | |
| Center Speaker Weight | |
| Front Speaker Width | 29 cm |
| Front Speaker Weight | 29 Kg |
| Front Speaker Depth | |
| Surround Speaker Depth | 9 mm |
| Surround Speaker Width | 9 cm |
| Surround Speaker Weight | 9 Kg |
| Surround Speaker_ Height | 9 mm |
| Subwoofer Width | 35 cm |
| Subwoofer Height | 20 mm |
| Subwoofer Depth | 22 mm |
| Subwoofer Weight | 3.5 Kg |
| Amplifier Features | |
| Amplifier Output | 60 W |
| Digital Amplifier | No |
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page

