Sony HT-CT390 2.1 Soundbar
Sony HT-CT390 2.1 Soundbar Price in India
The lowest price of Sony HT-CT390 2.1 Soundbar is 23,990 in India on 31st May 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Home Theaters depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Sony HT-CT390 2.1 Soundbar Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Sony HT-CT390 2.1 Soundbar. According to the Historic Price Trends:
Price of Sony HT-CT390 2.1 Soundbar in India today is Rs. 23,990.00, updated on 31st May 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Supported Device | Laptop, iPhone, PC, TV |
| Speaker Type | Soundbar |
| Channel | 2.1 |
| Enclosure Type | Close |
| Total Number of Speakers | Total Number of Speakers: 2 |
| Power Features | |
| Power Requirement | 220 - 240 V, 50/60 Hz V |
| Audio Features | |
| No. of Surround Speakers | 1 |
| Dolby Digital | Yes |
| Dimensions | |
| Center Speaker Width | 97.5 cm |
| Front Speaker Width | 46 cm |
| Front Speaker Weight | 46 Kg |
| Front Speaker Depth | 121 mm |
| Subwoofer Width | 24 cm |
| Subwoofer Height | 342 mm |
| Subwoofer Depth | 362 mm |
| Subwoofer Weight | 6.5 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | 1 Year Warranty |
| Amplifier Features | |
| Amplifier Output | 300 W |
| Digital Amplifier | Yes |


