Havells Digiplus 7 L RO+UV Water Purifier
Havells Digiplus 7 L RO+UV Water Purifier Price in India
The lowest price of Havells Digiplus 7 L RO+UV Water Purifier is 15,500 in India on 1st April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Havells Digiplus 7 L RO+UV Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Havells Digiplus 7 L RO+UV Water Purifier. According to the Historic Price Trends:
Price of Havells Digiplus 7 L RO+UV Water Purifier in India today is Rs. 15,500.00, updated on 1st April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Havells |
| Model | Digiplus |
| Color | Black |
| Type | Electrical & Storage |
| Total Capacitys | 7 L |
| Purifying Technology | RO + UV |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 60 W |
| Product Details | |
| Membrane Type | Ro Membrane |
| Storage Tank Material | Food safe |
| Performance Features | |
| Purification Stages | No |
| Dimensions | |
| Depth | 30 cm |
| Width | 43 cm |
| Height | 57 cm |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 year warranty provided by the manufacturer from date of purchase |


