Eureka Forbes Reviva UV 8 L UV Water Purifier
Eureka Forbes Reviva UV 8 L UV Water Purifier comes with 25 L/hr Filtration Capacity and UV Purifying Technology.
View SpecsEureka Forbes Reviva UV 8 L UV Water Purifier Price in India
We are unable to find prices at any of our partner stores.
Eureka Forbes Reviva UV 8 L UV Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Eureka Forbes Reviva UV 8 L UV Water Purifier(White). According to the Historic Price Trends:
Price of Eureka Forbes Reviva UV 8 L UV Water Purifier in India today is Rs. 8,795.00, updated on 3rd April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| General | |
|---|---|
| Brand | Eureka Forbes |
| Series | Aquagaurd Reviva UV |
| Model | Reviva UV |
| Color | White |
| Power Requirement | 240 V 50 Hz |
| Operating Voltage | 240 V |
| Purifying Technology | UV |
| Purification Features | Clarity Cartridge |
| Type | Electrical & Storage |
| Power Consumption | 16 W |
| Product Details | |
| Child Lock | No |
| Other Features | e-boiling+ |
| Other Convenience Features | Large Storage Capacity |
| Membrane Type | I - Filter |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Filter Life | 6000 |
| Storage Tank Material | Food Grade |
| Filter Type | Sediment |
| Auto Start | Yes |
| Performance Features | |
| Purification Capacity | 6000 L |
| Filtration Capacity | 25 L/hr |
| Purification Stages | No |
| Installation Type | Wall Mount |
| Dimensions | |
| Depth | 27.5 cm |
| Height | 41 cm |
| Width | 32 cm |
| Weight | 5.9 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Summary | He Goods Are Warranted Against Defects Arising From Faulty Designs, Workmanship And Materials For 12 Months |
| Covered In Warranty | faulty designs, workmanship and materials |
| Not Covered In Warranty | Consummables |
| Warranty Service Type | On site |
| Domestic Warranty | 1 |
| Domestic Warranty Unit | Year |
| International Warranty | 0 |
| International Warranty Unit | Year |

