Pureit Classic G2 Mineral 6 L RO+MF Water Purifier
Pureit Classic G2 Mineral 6 L RO+MF Water Purifier Price in India
The lowest price of Pureit Classic G2 Mineral 6 L RO+MF Water Purifier is 8,477 in India on 31st May 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Pureit Classic G2 Mineral 6 L RO+MF Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Pureit Classic G2 Mineral 6 L RO+MF Water Purifier. According to the Historic Price Trends:
Price of Pureit Classic G2 Mineral 6 L RO+MF Water Purifier in India today is Rs. 8,477.00, updated on 31st May 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Pureit |
| Series | Pureit |
| Model | Classic G2 Mineral |
| Color | White |
| Type | Electrical & Storage |
| Total Capacitys | 6 L |
| Power Requirement | AC 100 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 55 W |
| Product Details | |
| Membrane Type | Reverse Osmosis Membrane, Micro Filtration Membrane |
| Indicators | Tank Full, Change SF, GKK |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Filter Life | 6000 L |
| Filter Type | Pre-sediment Filter, Pre-RO Carbon Filter, Mini Filter, Reverse Osmosis Membrane, Micro Filtration Membrane and Post-RO Carbon Filter |
| Storage Tank Material | Food Safe, Non-toxic, Engineering Grade Plastics |
| Alarms | Yes |
| Performance Features | |
| Purification Capacity | 20 L |
| Installation Type | Wall Mount and Counter Top |
| Purification Stages | No |
| Total Dissolved Solids TDS Levels | 2000 mg/litres |
| Dimensions | |
| Depth | 43.5 cm |
| Width | 19.9 cm |
| Height | 29.7 cm |
| Weight | 7.3 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | Onsite Service |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | All Other Components Including the Electrical Parts Will Have a 12-month Warranty Against the Manufacturing Defects |
| Domestic Warranty | 1 Year |


