Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier
Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier Price in India
The lowest price of Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier is 4,002 in India on 1st April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier. According to the Historic Price Trends:
Buy Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier in India today for Rs. 4,002.00, updated on 1st April 2026
Full specifications and features
Market Status: Available in India
| General | |
|---|---|
| Brand | Aqua Fresh |
| Model | Aqua swift Model |
| Color | White |
| Type | Electrical & Storage |
| Total Capacitys | 15 L |
| Power Requirement | AC 100 - 240 V |
| Purification Features | RO+UV+UF+TDS controller |
| Operating Voltage | 24 V |
| Product Details | |
| Membrane Type | 75 GPD |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Child Lock | No |
| Filter Type | Carbon, Sediment |
| Storage Tank Material | ABS FOOD grade plastic |
| Performance Features | |
| Installation Type | WallMount, TableTop |
| Purification Stages | No |
| Dimensions | |
| Depth | 35 cm |
| Width | 25 cm |
| Height | 45 cm |
| Weight | 5 kg Kg |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | Warrenty or MOTER/SMPS available from seller. |
| Not Covered In Warranty | Filter,RO membrane & Pre-filter will not covered under warranty |
Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier Questions & Answers
Aqua Fresh Aqua Swift 15 L RO+UV+UF+TDS Water Purifier Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹4,002 |


