Blair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier
Blair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier comes with 15 L/hr Filtration Capacity.
View SpecsBlair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier Price in India
The lowest price of Blair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier is 4,620 in India on 31st May 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Blair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Blair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier. According to the Historic Price Trends:
Price of Blair Aqua Glory 14 Ltr RO+UV+UF+TDS Water Purifier in India today is Rs. 4,620.00, updated on 31st May 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | BLAIR |
| Model | AQUA GLORY RO UV UF TDS |
| Color | Blue |
| Type | Electrical & Storage |
| Total Capacitys | 14 L |
| Power Requirement | 220 V AC |
| Power Consumption | 50 |
| Purification Features | RO UV UF TDS |
| Operating Voltage | 24 |
| Product Details | |
| Membrane Type | 75 GPD MEMBRANE |
| Indicators | POWER, TANK FULL |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Child Lock | No |
| Filter Life | 3000 |
| Filter Type | FOOD GRADE HIGH QUALITY |
| Storage Tank Material | ABS FOOD GRADE |
| Alarms | NO |
| Performance Features | |
| Purification Capacity | 5000 L |
| Filtration Capacity | 15 L/hr |
| Maximum Input Water Temperature | 35 degree C |
| Minimum Input Water Temperature | 12 degree C |
| Installation Type | WALL MOUNT |
| Purification Stages | No |
| Total Dissolved Solids TDS Levels | 1500 - 2000 MAXIMUM |
| Dimensions | |
| Depth | 31 cm |
| Width | 55 cm |
| Height | 37 cm |
| Weight | 11 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | PAID |
| Warranty Summary | 1 YEAR OFFSITE FOR MOTOR AND SMPS |
| Covered In Warranty | MOTOR AND SMPS |
| Not Covered In Warranty | ALL FILTERS AND RO MEMBRANE |
| Domestic Warranty | 1 Year |


