Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser
Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser Price in India
The lowest price of Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser is 5,999 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Geyser/Water Heater depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser. According to the Historic Price Trends:
Price of Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser in India today is Rs. 5,999.00, updated on 26th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Singer |
| Model | Aqua Calda DX |
| Type | Storage |
| Color | White |
| Capacity | 15 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Star Rating | 5 |
| Suitable For | High-rise Buildings |
| Performance Features | |
| Rated Pressure | 8 Bar |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Earth Leakage Circuit Breaker | Yes |
| Thermal Cutoff | Yes |
| Heating Element | Glass Line Heating Element |
| Multi Function Valve | Yes |
| Other Performance Features | Heavy Duty Magnesium Anode Rod to Prevent Corrosion |
| Convenience Features | |
| Indicators | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Adjustable Temperature Knob | Yes |
| Timer | Yes |
| Additional Features | |
| Rust Resistant | Yes |
| Certification | ISI Certified and BBE Rating Certified |
| Power Features | |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Body Features | |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Tank Material | Glass Line Tank |
| Tank Insulation Material | CFC Free PUF |
| Dimensions | |
| Weight | 10.8 Kg |
| Height | 43 cm |
| Width | 47 cm |
| Depth | 47 cm |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product, 4 Years Warranty on Heating Element, 5 Years Warranty on Water Tank |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect Only |
| Not Covered in Warranty | The Company Accepts No Responsibility for Any Consequential Loss and Damages Out of Misuse or Negligence on the Part of User |
Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser Questions & Answers
Comments on Singer Aqua Calda DX 15 L Storage Water Geyser
News Related to Singer
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…







