Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser
Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser Price in India
The lowest price of Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser is 9,149 in India on 28th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Geyser/Water Heater depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Buy Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser in India today for Rs. 9,149.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Available in India
| General | |
|---|---|
| Brand | Racold |
| Model | ANDRIS SERIES |
| Type | Storage |
| Color | White |
| Capacity | 25 L |
| Mount Type | Vertical |
| Star Rating | 3 |
| Suitable For | HIGH RISE BUILDING |
| Performance Features | |
| Rated Pressure | 8 bar |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Earth Leakage Circuit Breaker | No |
| Thermal Cutoff | Yes |
| Heating Element | Titanium Enamel Self-Cleaning Heating Element |
| Multi Function Valve | Yes |
| Temperature Range | 25-75 degree C |
| Convenience Features | |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Adjustable Temperature Knob | Yes |
| Timer | Yes |
| Additional Features | |
| Rust Resistant | Yes |
| Fire Retardant Cable | Yes |
| Power Features | |
| Power Consumption | 2000 W |
| Body Features | |
| Tank Material | TITANIUM PLUS |
| Tank Insulation Material | PUF |
| Dimensions | |
| Weight | 8 Kg |
| Height | 45 cm |
| Width | 41 cm |
| Depth | 41 cm |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | on site service |
| Warranty Summary | 5 years tank ,3 years element ,2 years product |
| Covered in Warranty | Warranty for manufacturing defect only |
| Not Covered in Warranty | if damaged or opened |
Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser Questions & Answers
Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹9,149 |
Comments on Racold ANDRIS SERIES 25 L Storage Water Geyser
News Related to Racold
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…







