Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser
Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser Price in India
We are unable to find prices at any of our partner stores.
Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser. According to the Historic Price Trends:
Price of Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser in India today is Rs. 9,995.00, updated on 4th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| General | |
|---|---|
| Brand | Pigeon |
| Model | TRELLO |
| Type | Storage |
| Color | White |
| Capacity | 25 L |
| Mount Type | Vertical |
| Technology Used | GLASS COATED |
| Performance Features | |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Earth Leakage Circuit Breaker | Yes |
| Thermal Cutoff | Yes |
| Multi Function Valve | Yes |
| Other Performance Features | IN- BUILT MAGNESIUM ANODE |
| Convenience Features | |
| Indicators | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Adjustable Temperature Knob | Yes |
| Timer | No |
| Additional Features | |
| Rust Resistant | Yes |
| Fusible Valve | Yes |
| Power Features | |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Requirement | 230V |
| Body Features | |
| Body Material | ABS STEEL |
| Tank Material | GLASS COATED |
| Tank Insulation Material | PUF |
| Dimensions | |
| Weight | 8.3 Kg |
| Height | 60 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 38.1 cm |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs To Call The Nearby Authorized Service Center, Service Engineer Will Come To The Site To Get The Product Repaired Or Inspected. Customer Has To Provide Purchase Bill And Warranty Card To The Authorized Company Person At The |
| Warranty Summary | On-Site Service, Customer Needs To Call The Nearby Authorized Service Center, Service Engineer Will Come To The Site To Get The Product Repaired Or Inspected. Customer Has To Provide Purchase Bill And Warranty Card To The Authorized Company Person At The |
| Covered in Warranty | Warranty Of The Product Is Limited To Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Warranty Does Not Cover Any External Accessories, Damage Caused To The Product Due To Improper Installation By Customer, Normal Wear And Tear. |
Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser Questions & Answers
Comments on Pigeon TRELLO 25 L Storage Water Geyser
News Related to Pigeon
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…






