Pureit Advanced 5 L RO Water Purifier
Pureit Advanced 5 L RO Water Purifier comes with 12 L/hr Filtration Capacity and RO Purifying Technology.
View SpecsPureit Advanced 5 L RO Water Purifier Price in India
The lowest price of Pureit Advanced 5 L RO Water Purifier is 7,610 in India on 28th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Pureit Advanced 5 L RO Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Pureit Advanced (RO + MF) 5 L RO Water Purifier(White). According to the Historic Price Trends:
Price of Pureit Advanced 5 L RO Water Purifier in India today is Rs. 7,610.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Pureit |
| Model | Advanced (RO + MF) |
| Color | White |
| Type | Electrical & Storage |
| Total Capacitys | 5 L |
| Purifying Technology | RO |
| Power Consumption | 36 W |
| Product Details | |
| Filter Life | 8000 |
| Other Features | Total Dissolved Salts (TDS) Reduction: 90% Minimum, Advance Alert System, Percentage of Water Recovery: 20 - 25%, Filter Cartridges: Polypropylene Melt Blown Pre Sediment Filter, Pre RO Carbon Filter, Post Carbon Sediment Filter, Reverse Osmosis Membrane, |
| Performance Features | |
| Total Dissolved Solids Levels | No |
| Filtration Capacity | 12 L/hr |
| Installation Type | Wall Mount |
| Purification Stages | No |
| Dimensions | |
| Depth | 43 cm |
| Width | 23 cm |
| Height | 59 cm |
| Weight | 6.5 Kg |
| Warranty | |
| Domestic Warranty Unit | Year |
| International Warranty Unit | Year |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered In Warranty | Warranty does not Cover Any External Accessories (Such as Battery, Cable, Carrying Bag), Damage Caused to the Product Due to Improper Installation by Customer, Normal Wear and Tear to Panel, Damages Caused to the Product by Accident, Lightening, Ingress o |
| Domestic Warranty | 1 |
| International Warranty | 0 |


