Blue Bird 5KVA 150-280V Economy Voltage Stabilizer
Blue Bird 5KVA 150-280V Economy Voltage Stabilizer Price in India
We are unable to find prices at any of our partner stores.
Blue Bird 5KVA 150-280V Economy Voltage Stabilizer Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Blue Bird 5KVA 150-280V Economy Voltage Stabilizer(Multicolour). According to the Historic Price Trends:
Price of Blue Bird 5KVA 150-280V Economy Voltage Stabilizer in India today is Rs. 4,329.00, updated on 4th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| General | |
|---|---|
| Brand | Blue bird |
| Color | Multicolour |
| Type | Voltage Stabilizer |
| Used For | Category: Air Conditioners/Motors up to 2.0 H.P. Compressors |
| Generator Compatibility | No |
| Body | |
| Mount Type | WALL |
| Display Type | LED |
| Performance Features | |
| Trip Delay | Yes |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage Correction | Yes |
| Safety Features | |
| Over Volt Protection | Yes |
| Under Volt Protection | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| Power Features | |
| Minimum Input Power) | 150V |
| Maximum Input Power | 280V |
| Minimum Output Power | 195V |
| Maximum Output Power | 245V |
| Minimum Frequency | 50Hz |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 3 Years |
| Covered In Warranty | Technical Only |
| Not Covered In Warranty | Scratches, breakage, Wet |
| Warranty Service Type | Customercare |

