Samsung Gear S4
Full specifications and features
Market Status: Upcoming
| DISPLAY | |
|---|---|
| Screen Size | 1.3 inches |
| Gorilla Glass | Yes, Gorilla glass 5 |
| Strap Color | Multicolor |
| CONNECTIVITY & OS | |
| Bluetooth | No |
| GPS | Yes |
| GPS Description | A-GPS |
| NFC | Yes |
| CHIPSET | |
| Processor | 1.2 GHz Exynos 7 SoC |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Storage | 8 GB |
| GENERAL SPECIFICATIONS | |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 400 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| WATCH FUNCTIONS | |
| Wireless | Yes |
| Messaging Support | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Calendar | Yes |
| Email Support | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Sensor | Heart rate sensor, Accelerometer, Pedometer |
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Video Review of Samsung Gear S4
Expected Price of Samsung Gear S4 in India is Rs. 39,999.00, updated on 26th April 2026
Samsung Gear S4 Questions & Answers
News Related to Samsung
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide







