LG Watch Sport
1,392 views
24,999 Expected
LG Watch Sport Lowest Price is 24999. It has Touchscreen display and . It is ideal for Men.
View SpecsFull specifications and features ( Release Date: 1st August, 2017 )
Market Status: Upcoming
| DISPLAY | |
|---|---|
| Screen Size | 1.38 inches |
| Screen Resolution | 480x480 Pixels |
| Pixel Density | 348 PPI |
| Screen Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Dial Shape | Round |
| Strap Color | Silver |
| CONNECTIVITY & OS | |
| Bluetooth | Yes, v4.2, LE |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPS Description | Yes, with A-GPS |
| 2G | Yes |
| NFC | Yes |
| FEATURES | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA |
| 4G Bands | LTE |
| Ruggedness | IP68 certified dust proof and water resistant over 1.5 meter and 30 minutes |
| CHIPSET | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon Wear 2100 |
| Processor | 1.1GHz |
| RAM | 768MB |
| Internal Storage | 4 GB |
| GENERAL SPECIFICATIONS | |
| Ideal For | Men |
| Dimensions | 51.21 x 45.4 x 14.2 mm |
| INPUT & OUTPUT | |
| Touchscreen | Yes |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 430 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Charger Type | Wireless |
| WATCH FUNCTIONS | |
| Messaging Support | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Calendar | Yes |
| Email Support | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Sensor | Heart rate sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope |
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Expected Price of LG Watch Sport in India is Rs. 24,999.00, updated on 28th April 2026
LG Watch Sport Questions & Answers
News Related to LG
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide







