vivo Xplay 5 Elite
By Vivo Mobiles
- 5.43 Inch
- Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors display
- 16 MP Rear
- 8 MP Front
- Dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo
- 6GB RAM, 3600 mAh Battery
Last Available Price of vivo Xplay 5 Elite is 44990. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of vivo Xplay 5 Elite in India today is Rs. 44,990.00, updated on 29th April 2026
vivo Xplay 5 Elite Pros & Cons
Pros
- Fingerprint sensor
- Robust configuration
- Brilliant performance
- Super Amoled display
- Great Battery Life
Cons
- No FM Radio
vivo Xplay 5 Elite full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.43 inches |
| Screen Resolution | 1440x2560 pixels |
| Pixel Density | 541 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 128 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Other | 128GB storage, no card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 167 grams |
| Dimensions | 153.5 x 76.2 x 7.6 mm |
| (6.04 x 3.00 x 0.30 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v6.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3600 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Quick Charging | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Vivo |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 |
| Processor | Dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo |
| RAM | 6GB RAM |
| GPU | Adreno 530 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | Fast battery charging Active noise cancellation with dedicated mic MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/FLAC player Document viewer Photo/video editor |
vivo Xplay 5 Elite Video Review
Recent Comparisions
vivo Xplay 5 Elite Questions & Answers
People also viewed
Comments on vivo Xplay 5 Elite
News Related to Vivo
-
Garmin Vivosmart 4 Fitness Band Debuts in India with a Touchscreen Display -
Vivo Y17 Leaked Specs Reveal Everything about the Smartphone -
Vivo X27 Poster Image & Teaser Video Reveal Major Features of the Smartphone -
Another Vivo Smartphone with Pop-Up Selfie Camera Spotted Online -
Vivo iQoo Launched as a Gaming Smartphone with 12GB RAM -
Image Reveals How the Vivo iQoo Smartphone Will Look Like











