Vivo S1
By Vivo Mobiles
- 6.38 Inch
- Super AMOLED, Notched display
- 16 + 8 + 2 MP Triple Rear
- 32 MP Front
- Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55)
- 6GB RAM, 4500 mAh Battery
Vivo S1 Price in India
The lowest price of Vivo S1 smartphone is 19,990 in India on 31st May 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Vivo S1 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Vivo S1. According to the Historic Price Trends:
Price of Vivo S1 in India today is Rs. 19,990.00, updated on 31st May 2026
Vivo S1 full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.38 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 404 Pixels per Inch(PPI) |
| Notched Display | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
| Camera | |
| Triple Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 16 + 8 + 2 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 128 GB |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v9.0 (Pie) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Vivo |
| Chipset | MediaTek Helio P65 |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| RAM | 6 GB RAM |
| GPU | Mali-G52 |
| Connectivity | |
| VoLTE | Dual SIM Dual VoLTE |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| 2G | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, a/b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| USB connectivity | Type-C |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Vivo S1 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Vivo S1 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Vivo S1
News Related to Vivo
-
Garmin Vivosmart 4 Fitness Band Debuts in India with a Touchscreen Display -
Vivo Y17 Leaked Specs Reveal Everything about the Smartphone -
Vivo X27 Poster Image & Teaser Video Reveal Major Features of the Smartphone -
Another Vivo Smartphone with Pop-Up Selfie Camera Spotted Online -
Vivo iQoo Launched as a Gaming Smartphone with 12GB RAM -
Image Reveals How the Vivo iQoo Smartphone Will Look Like












