Sansui C10
- 3.5 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen display
- Single core, 1 GHz
- 256MB RAM, 1300 mAh Battery
Last Available Price of Sansui C10 is 2599. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Sansui C10 in India today is Rs. 2,599.00, updated on 26th April 2026
Sansui C10 Pros & Cons
Pros
- Compact Display
- Android v4.2.2 Jelly Bean OS
- Fast Processor
Cons
- Poor Battery
Sansui C10 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Screen Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 165 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 512MB storage, microSD card slot |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1300 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Sansui |
| Processor | Single core, 1 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Accelerometer |
Recent Comparisions
Sansui C10 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Sansui C10
News Related to Sansui
-
Sansui Horizon 1 is the new Budget 4G VoLTE Smartphone in the Town -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…











