Samsung Galaxy Z Flip 4 5G
- 6.7 Inch
- Dynamic AMOLED Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 12 MP Rear
- 10 MP Front
- Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1
- 8GB RAM, 3700 mAh Battery
Last Available Price of Samsung Galaxy Z Flip 4 5G is 59999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Samsung Galaxy Z Flip 4 5G Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Samsung Galaxy Z Flip 4 5G. According to the Historic Price Trends:
Price of Samsung Galaxy Z Flip 4 5G in India today is Rs. 59,999.00, updated on 28th April 2026
Samsung Galaxy Z Flip 4 5G full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 401 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | Dynamic AMOLED Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 10 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 128 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Design & Build | |
| Weight | 187 grams |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v12 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3700 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes, v5.2 |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Samsung |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| RAM | 8 GB Best in Class |
| GPU | Adreno 730 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| 2G | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz |
| GPS | Yes, Yes with A-GPS, Glonass |
| Other Features | |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
Recent Comparisions
Samsung Galaxy Z Flip 4 5G Questions & Answers
People also viewed
Comments on Samsung Galaxy Z Flip 4 5G
News Related to Samsung
-
OnePlus 7 Pro Beats Samsung Galaxy S10 Plus on Geekbench -
Samsung Announces Vertical Sero TV Which Can be Used in Portrait Mode -
Samsung Galaxy M40 Smartphone Will Most Probably Look Like This -
All the Expected Features & Rumours about the Upcoming Samsung Galaxy Note 10 -
Foldgate: Why is the Samsung Galaxy Fold Breaking after a Day's Use? -
Samsung Galaxy A90 Renders Reveal Rotating Camera with Slider Design











