Samsung Galaxy S7 Active
314 views
52,999 Expected
- 5.5 Inch
- Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors display
- 12 MP Rear
- 5 MP Front
- Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)
- 4GB RAM
Expected Price of Samsung Galaxy S7 Active in India is Rs. 52,999.00, updated on 28th April 2026
Samsung Galaxy S7 Active full specifications and features
Market Status: Upcoming
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | 1440x2560 pixels |
| Pixel Density | 534 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@240fps, HDR, dual-video rec. |
| Video Rec Resolution | 4K Video Recording |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 200 G |
| Other | 32/64GB storage, microSD card slot |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE, aptX |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Samsung |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| RAM | 4GB RAM |
| GPU | Adreno 530 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, LTE |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0) Wireless charging (Qi/PMA) market dependent ANT+ support S-Voice natural language commands and dictation OneDrive (115 GB cloud storage) Active noise cancellation with dedicated mi |
Spec Score
75/100
Above Average
Group: 43,000 to 63,000 RAM Below Average
STORAGE Below Average
Display Size Below Average
Display PPI Above Average
Rear Camera Below Average
Front Camera Below Average
Spec Score Above Average
Disclaimer: We cannot guarantee the information is 100% accurate. Report a problem on this page
Recent Comparisions
Samsung Galaxy S7 Active Questions & Answers
People also viewed
Comments on Samsung Galaxy S7 Active
News Related to Samsung
-
OnePlus 7 Pro Beats Samsung Galaxy S10 Plus on Geekbench -
Samsung Announces Vertical Sero TV Which Can be Used in Portrait Mode -
Samsung Galaxy M40 Smartphone Will Most Probably Look Like This -
All the Expected Features & Rumours about the Upcoming Samsung Galaxy Note 10 -
Foldgate: Why is the Samsung Galaxy Fold Breaking after a Day's Use? -
Samsung Galaxy A90 Renders Reveal Rotating Camera with Slider Design











