Realme GT Neo 3 5G 150W
- 6.7 Inch
- AMOLED Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 50 MP Rear
- 16 MP Front
- MediaTek Dimensity 8100
- 12GB RAM, 4500 mAh Battery
Last Available Price of Realme GT Neo 3 5G 150W is 23999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Realme GT Neo 3 5G 150W Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Realme GT Neo 3 5G 150W. According to the Historic Price Trends:
Price of Realme GT Neo 3 5G 150W in India today is Rs. 23,999.00, updated on 26th April 2026
Realme GT Neo 3 5G 150W full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 394 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | AMOLED Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| 20 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 256 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Design & Build | |
| Weight | 188 grams |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v12 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes, v5.3 |
| NFC | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Realme |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8100 |
| Processor | MediaTek Dimensity 8100 |
| RAM | 12 GB Best in Class |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| 2G | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz, MIMO |
| GPS | Yes, Yes with A-GPS, Glonass |
| Other Features | |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5, |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Recent Comparisions
Realme GT Neo 3 5G 150W Questions & Answers
People also viewed
Comments on Realme GT Neo 3 5G 150W
News Related to Realme
-
Realme X & Realme X Youth Edition to Make Their Debut on May 15 -
Here’s How the Realme 3 Pro Could Look Like & Expected Specifications -
Take a Look at the Realme 3 Smartphone: Live Launch Updates -
Realme 3 to Feature Diamond Cut Design & Helio P70 Chipset -
Realme C1 2019 Launched in India: Here’s Everything You Need to Know -
New Realme Smartphone to Launch Soon, Could be Realme 3 or Realme A1











