Microsoft Lumia 532 Dual SIM
- 4 Inch
- Capacitive touchscreen, 16M colors display
- 5 MP Rear
- 0.3 MP Front
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
- 1GB RAM, 1560 mAh Battery
Microsoft Lumia 532 Dual SIM Price in India
The lowest price of Microsoft Lumia 532 Dual SIM smartphone is 6,100 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Price of Microsoft Lumia 532 Dual SIM in India today is Rs. 6,100.00, updated on 26th April 2026
Microsoft Lumia 532 Dual SIM Pros & Cons
Pros
- Robust configuration
- Dual SIM slots
- Latest Windows Phone OS
- Light weight
Cons
- Poor front camera
- Decent battery
Microsoft Lumia 532 Dual SIM full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Screen Resolution | 480x800 pixels |
| Pixel Density | 233 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Geo-Tagging |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 128 G |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 136 grams |
| Dimensions | 118.9 x 65.5 x 11.6 mm |
| (4.68 x 2.58 x 0.46 in) | |
| Software | |
| Operating System | Windows |
| OS Version | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1560 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 528 h (2G) / Up to 528 h (3G) |
| Talk Time | Up to 21 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Microsoft |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Adreno 302 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | MP3/WAV/AAC player MP4/H.264 player OneDrive (30 GB cloud storage) Document viewer Video/photo editor |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Microsoft Lumia 532 Dual SIM Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Microsoft Lumia 532 Dual SIM Video Review
Recent Comparisions
Microsoft Lumia 532 Dual SIM Questions & Answers
People also viewed
Comments on Microsoft Lumia 532 Dual SIM
News Related to Microsoft
-
Microsoft Surface Pro Launched in India: Everything you need to know -
Microsoft Surface Book 2 Laptop to Launch in India Later this Year -
Microsoft Surface Book 2 Launched with 8-Gen Intel Core Processors -
Microsoft Surface Pro 2017 Vs Surface Pro 4: Who's at Front Foot? -
Microsoft Surface Laptop is the new rival to Google Chromebook & Apple MacBook -
Microsoft Surface Book 2 Could Ditch the Detachable Display












