Kechaoda K55 plus
- 1.4 Inch
- TFT display
Kechaoda K55 plus Price in India
The lowest price of Kechaoda K55 plus is 1,200 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Kechaoda K55 plus Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Kechaoda K55 plus. According to the Historic Price Trends:
Buy Kechaoda K55 plus in India today for Rs. 1,200.00, updated on 26th April 2026
Kechaoda K55 plus full specifications and features
Market Status: Available in India | Launch Date in India: 10th November, 2016
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.4 inches |
| Screen Resolution | 128 x 160 pixels |
| Pixel Density | 146 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT |
| Storage | |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 8 GB |
| Other | Expandable up to 8 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 400 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| Chipset | |
| Brand | Kechaoda |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Phone Book | Limited |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Kechaoda K55 plus Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Kechaoda K55 plus Questions & Answers
People also viewed
Kechaoda K55 plus Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹1,200 |
Comments on Kechaoda K55 plus
News Related to Kechaoda
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide








