Karbonn S5 Titanium
- 5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 8 MP Rear
- 2 MP Front
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5
- 1GB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of Karbonn S5 Titanium is 9339. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Karbonn S5 Titanium in India today is Rs. 9,339.00, updated on 26th April 2026
Karbonn S5 Titanium full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 540x960 pixels |
| Pixel Density | 220 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 4GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 200 grams |
| Dimensions | 144 x 72 x 9 mm |
| (5.67 x 2.83 x 0.35 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v4.1 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 200 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.1, A2DP |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Karbonn |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| RAM | 1GB RAM |
| GPU | Adreno 203 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, HSDPA 2100 |
| 2G | Yes, GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other | MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/WMV/H.264 player Document viewer |
Karbonn S5 Titanium Video Review
Recent Comparisions
Karbonn S5 Titanium Questions & Answers
People also viewed
Comments on Karbonn S5 Titanium
News Related to Karbonn
-
Karbonn Titanium Jumbo Launched with Massive 4000mAh Battery -
Karbonn Launches Aura Sleek 4G, Aura Note 4G Budget Smartphones in India -
Karbonn Unveiled Titanium Vista Smartphone in India at Rs 5,499 -
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide











