Intex Cloud M6 8GB
- 5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 8 MP Rear
- 5 MP Front
- Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7
- 1GB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of Intex Cloud M6 8GB is 5299. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Intex Cloud M6 8GB in India today is Rs. 5,299.00, updated on 26th April 2026
Intex Cloud M6 8GB Pros & Cons
Pros
- Robust configuration
- Good cameras
- Rich Display
- Android v4.4.2 KitKat OS
- Fast Processor
Cons
- Limited storage expansion
Intex Cloud M6 8GB full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 196 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Camera Features | Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom, Face detection, Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 8GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 140 grams |
| Dimensions | 142 x 71.5 x 8.9 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Stand By Time | Up to 250 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 6 Hours(2G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Intex |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Music | Music Formats: AMR, MP3, WAV |
| Phone Book | Limited, 500 entries |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | No |
| SMS | SMS Storage 50 |
Intex Cloud M6 8GB Video Review
Recent Comparisions
Intex Cloud M6 8GB Questions & Answers
People also viewed
Comments on Intex Cloud M6 8GB
News Related to Intex
-
Intex Aqua Lions T1 Lite Smartphone Debuts in India -
Intex Aqua Power IV with 4000mAh Battery Launched in India -
Intex Aqua Strong 5.1+ Launched in India at Rs 5,490 -
Intex Aqua Lions 4G Smartphone Launched in India -
Intex Aqua 4.0, Aqua Crystal, Aqua Supreme+ 4G VoLTE Smartphones Launched in India -
Intex Aqua Amaze Plus Launched In India at Rs.6290










